Jak zdać testy na prawo jazdy?

Które błędy w testach na prawo jazdy popełniane są najczęściej? Które z pytań jest dla przyszłych kierowców najtrudniejsze? Jak unikać popełniania błędów w testach na prawo jazdy?

Okazuje się, że to nie tylko ”podchwytliwe” pytania są powodem niepowodzeń egzaminacyjnych, a może nawet przede wszystkim nie one?

Zdawalność egzaminów teoretycznych systematycznie rośnie. Mały spadek zdawalności teorii odnotowano po dodaniu do bazy egzaminacyjnej nowych pytań w 2017 roku, obecnie jednak sytuacja powróciła do normy, chociaż wskaźnik średniej zdawalności egzaminów teoretycznych na poziomie xxxxx trudno nazwać dobrym. Daleko dziś jest do czasów, kiedy 8 na 10 kursantów testy na prawo jazdy zdało za pierwszym razem. Dziś za dobry wynik 50-procentowa zdawalność uważana jest za dobrą.

Czy testy na prawo jazdy są trudne?

Poziom zdawalności egzaminów teoretycznych z pewnością nie idzie w parze z ich trudnością. Baza egzaminacyjna jest tak duża, że trudno nauczyć się jej na pamięć, a pytania trzeba po prostu zrozumieć.  Problem w tym, że niewielka część przyszłych kierowców stara się to robić. Potwierdzeniem tego są statystyki zdamyto.com w których najtrudniejsze pytania z testów na prawo jazdy okazują się … najłatwiejszymi, odnoszącymi się do podstaw prawa drogowego.

Jak uczyć się testów na prawo jazdy?

1.

Przygotuj się teoretycznie. Po prostu. Uczestnictwo na wykładach i lektura podręcznika bardzo Ci pomogą. Pamiętaj, że testy na prawo jazdy to nie tylko kodeks drogowy. Doskonałym rozwiązaniem jest e-podręcznik zdamyto

2.

Nie śpiesz się! WORD Jelenia Góra pokusił się o opracowanie zestawienia z którego wynikało, że najszybciej rozwiązywane testy na prawo jazdy to te odnoszące się do… oblanych egzaminów. Czasu na rozwiązanie testu jest naprawdę duuuużo!

3.

Zapoznaj się z całą bazą pytań. Niestety całą bazę testów na prawo jazdy trzeba poznać. Jest ona dostępna jest ona na stronach ministerstwa infrastruktury, ale gotowe do nauki testy na prawo jazdy w trybie nauki egzaminu udostępnia zdamyto.com (z dostępem na komórkę i komputer).

5.

Czytaj uważnie pytania. U-WAŻ-NIE! Zauważyłeś, że nie ma punktu 4?Nie? Czyli czytasz nieuważnie. Jest kilka pytań, które wymagają dokładnego przeczytania ich treści (np to odnoszące się do nieprawidłowego poziomu oleju, czy skrzyżowań o ruchu okrężnym ze znakiem c-12). Czasem jedno słowo odwraca kompletnie treść i sens pytania.

6.

Nie zwracaj uwagi, że inni skończyli test. To w pewien sposób łączy się to z pośpiechem, ale to głównie presja innych zdających powoduje przekonanie, że egzaminu nie zdam bo jest trudny, więc nie będę się uczyć – bo przecież jest dla mnie za trudny. Jakoś to będzie…

Poznanie i zrozumienie wszystkich pytań z testów na prawo jazdy pozwoli Ci osiągnąć sukces. Pamiętaj, aby nie zapisywać się na teorię dopóki nie poczujesz gotowości do egzaminu. Złożoność bazy egzaminacyjnej wyklucza bowiem liczenie na łut szczęścia i chociaż niektórym może ono pomóc, braki wiedzy i tak wyjdą na egzaminie praktycznym.

 

 

Image: