Jak egzaminatorzy WORD oceniają ekojazdę?

Zagadnienia dotyczące podstaw ekojazdy występują  już w testach na prawo jazdy. Jakie jej elementy podlegają ocenie przez egzaminatora WORD? Czy za brak umiejętności ekojazdy można oblać egzamin na prawo jazdy?

Pytania z ekojazdy w testach na prawo jazdy - zobacz w oficjalnej bazie egzaminacyjnej.

Czym jest ekojazdy?

Ekojazda, czyli jazda energooszczędna w największym skrócie polega na optymalnym wykorzystaniu jednostki napędowej poprzez właściwe operowanie elementami sterowania pojazdem (sprzęgło, gaz, hamulec). Ogromne znaczenie ma tu też odpowiednie zadbanie o cały pojazd – pilnowanie właściwego ciśnienia powietrza w kołach, pozbywanie się zbędnego bagażu czy elementów zewnętrznych takich jak bagażniki, uchwyty, anteny itp.

Ekojazda na egzaminie

Zasady ekojazdy podlegające ocenie podczas egzaminu na prawo jazdy określone są w rozporządzeniu w sprawie egzaminowania kandydatów na kierowców. Jak jechać eko aby zdać egzamin na prawo jazdy?

  • zmieniaj biegi gdy obroty silnika znajdą się w zakresie 1800-2500 obr./min. Oczywiście nie zawsze (właściwie mało kiedy) jest czas na sprawdzanie obrotów silnika, zmianę biegu na wyższy należy dokonać „na słuch”. Łatwo powiedzieć, jeszcze trudniej napisać  Zmianę biegów należy dokonać możliwie szybko, stosownie do prędkości pojazdu. Z całą pewnością przejechanie skrzyżowania na jedynce nie spodoba się egzaminatorowi, ale jeśli przekroczysz dopuszczalny zakres obrotów silnika o „kilka groszy”- nikt ci głowy nie urwie.
  • bieg 4 włącz przed osiągnięciem prędkości 50 km/h.  Współczesne samochody mają przynajmniej 5 biegów, a niektóre 6. Z całą pewnością 4. bieg należy włączyć podczas jazdy miejskiej, czasem nawet wymagane jest włączenie 5. biegu – gdy sytuacja tego wymaga. Jazda ciągle na trójce (z prędkością 40 km/h „żeby nie przekroczyć prędkości” ) z całą pewnością będzie błędem, a jeśli ten błąd będzie powtarzał się – to egzaminator (całkiem słusznie) obleje Cię,
  • hamuj silnikiem – wiele sytuacji w ruchu miejskim (jeśli nie większość) nie wymaga hamowania hamulcem. Aby zmniejszyć prędkość wystarczy… puszczenie gazu – i już masz zaliczony mały eko-punkt na egzaminie,
  • do hamowania nie wciskaj sprzęgła w pierwszej kolejności. Wciśnięcie sprzęgła przed wciśnięciem pedału hamulca jest dobre jedynie przy bardzo niskich prędkościach,
  • nie pokonuj skrzyżowania na wciśniętym sprzęgle

Ekojazda podobnie jak parkowanie, zawracanie czy jazda drogami jednokierunkowymi jest jednym z elementów egzaminu na prawo jazdy. którego niewykonanie, lub wykonanie nieprawidłowe skutkować może wynikiem negatywnym egzaminu na prawo jazdy.

Image: